Стигма і дискримінація – це соціальне клеймо, яке не тільки спричиняє соціальну ізоляцію та стає перешкодою для повноцінного соціального життя особи, інфікованої ВІЛ, а й впливає на здоров’я. У більшості пацієнтів з ВІЛ відмічається занижена самооцінка, часто виникають депресія та відчай. Прикладами наслідків стигми є уникнення тестування на ВІЛ як серед уразливих груп, так і серед населення в цілому, уникнення меддопомоги, приховування свого статусу від інших, відмова практикувати безпечні форми поведінки через страх бути стигматизованим.
У випадку з ВІЛ-інфекцією, дискримінація – це коли людину звільняють з роботи, не надають належної меддопомоги тощо, це бездіяльність, що у прямий чи непрямий спосіб створює обмеження, позбавляє належних прав особу або принижує її людську гідність на підставі ознак, пов’язаних з фактичною чи можливою наявністю в неї ВІЛ.
ДУ «ТМО МВС України по Чернігів. обл.» дотримується політики недопущення стигматизації та дискримінації, зокрема, у сфері надання медичної допомоги, послуг з тестування на ВІЛ і підтримує тих, кого стосується ця проблема.
Шляхи подолання стигматизації:
надання об’єктивної інформації про шляхи передачі ВІЛ та методи профілактики,
розвінчування міфів і суспільних стереотипів,
демонстрація толерантного ставлення до ВІЛ-позитивних людей як поведінки, що має стати нормою у суспільстві.
Толерантність, як і стигматизація, проявляється у ставленні та поведінці людей. Бути толерантним означає готовність визнавати і приймати поведінку, переконання та погляди інших людей, які відрізняються від власних, навіть у тих випадках, коли людина не поділяє цих переконань та поглядів. Толерантна особистість приймає людей такими, якими вони є, що, зокрема, проявляється і в толерантній лексиці.
Зараз населення вже більш проінформоване про ВІЛ. Багато людей тестуються, звертаються за доконтактною та постконтактною профілактикою. Багато громадських та неурядових організацій працюють у сфері протидії поширенню ВІЛ-інфекції та СНІДу. І все це позитивно впливає на формування толерантного ставлення до людей, які живуть з ВІЛ.
Розроблено відділом інфекційного контролю «ДУ ТМО МВС України по Чернігів. обл.»