ГРИП. Питання – відповіді.
1. Що таке грип?
Гостре респіраторне вірусне захворювання, спричинене вірусами грипу. Вражає в більшості випадків верхні дихальні шляхи та характеризується загальною інтоксикацією організму. Швидко і масово поширюється та може спричинити серйозні ускладнення, призвести до госпіталізації, а іноді навіть до смерті. Мільйони людей хворіють на грип, сотні тисяч людей госпіталізуються, а від тисяч до десятків тисяч людей помирають від ускладнень грипу по всьому світу.
2. Як саме поширюється грип?
Переважно повітряно-крапельним шляхом, коли хворі на грип розмовляють, кашляють або чхають, і ці краплі потрапляють у рот чи ніс людей, які знаходяться поблизу, або їх вдихають. Рідше людина може заразитися, торкаючись поверхні або предмета, на якому є вірус грипу, а потім торкається власного рота, носа або, можливо, очей. Люди можуть передавати грип іншим за один день до появи симптомів до 5-7 днів після захворювання.
3. Які ускладнення можуть бути якщо захворіти на грип?
Найчастіше – бронхіт, пневмонія, вушні інфекції, інфекції пазух і погіршення хронічних захворювань, таких як застійна серцева недостатність, астма тощо.
4. Коли найкраще проводити профілактичні щеплення від грипу?
Найкраще – у вересні-листопаді, до початку епідеміологічного сезону. Захисні антитіла починають формуватися приблизно через 2 тижні після вакцинації, що забезпечує тривалість захисту людини від інфекції до 6-12 місяців. Є сенс проводити щеплення впродовж всього періоду з вересня до травня.
5. Кому треба вакцинуватися від грипу?
Усі громадяни віком від 6 місяців повинні отримувати вакцину проти грипу кожного сезону, за рідкісним винятком, якщо є алергічна реакція на один з компонентів вакцини. Особливо вакцинація від грипу важлива для людей, які мають вищий ризик розвитку серйозних ускладнень грипу.
6. Яку вакцину від грипу краще обрати?
В Україні зареєстровано 2 вакцини від грипу (обидві безпечні та ефективні!):
ДЖІСІ ФЛЮ КВАДРИВАЛЕНТ (Корея) та ВАКСІГРИП ТЕТРА (Франція)
Хто входить в групу ризику щодо ускладнень від грипу?
- Дорослі 60 років і старше;
- діти до 5 років (особливо молодше 2 років, серед них більшість госпіталізацій через ускладнення грипу);
- люди з певними хронічними захворюваннями;
- вагітні;
- медичні працівники;
- працівники сфери освіти;
- люди з обмеженими можливостями;
- люди з ослабленою імунною системою, наприклад, люди з ВІЛ, або деякими видами онкозахворювань, з хронічними захворюваннями, які потребують постійного прийому кортикостероїдів або інших препаратів, які пригнічують імунну систему;
- люди, які живуть у будинках престарілих, закладах тривалого догляду.
7. Краще перехворіти та здобути природний імунітет ніж вакцинуватися?
Треба врахувати, що грип може спричинити легку або важку хворобу з укладеннями, а іноді може призвести до смерті. Кожен може захворіти на грип, і серйозні проблеми, пов’язані з грипом, можуть виникнути в будь-якому віці, особливо у людей з групи ризику. Тому, найкращий спосіб зменшити ризик захворювання на грип та його ускладнення — щорічно вакцинуватися. Треба враховувати що перехворівши на один штам грипу, Ви залишаєтесь вразливим до інших штамів. Також, треба врахувати економічну частину, та порівняти скільки коштує вакцина, а скільки коштує лікування грипу та його ускладнень (з пневмонією та госпіталізацією).
8. Чому потрібно вакцинуватися проти грипу щороку?
По-перше, імунний захист людини від вакцинації з часом знижується, тому для оптимального захисту необхідна щорічна вакцинація. По-друге, оскільки штами вірусів грипу постійно змінюються, склад вакцин переглядається щорічно та вакцини оновлюються для захисту від вірусів, які, за дослідженнями ВООЗ, будуть найбільш поширеними протягом майбутнього сезону грипу. Отже, для найкращого захисту кожен повинен щорічно робити щеплення.
9. Моїй дитині 3 роки, вона не ходить в садочок, ні з ким окрім близьких не контактує. Навіщо робити вакцинацію від грипу?
Ви з дитиною продовжуєте прогулянки в парку, на дитячих майданчиках, ходите в магазин, плюс хтось з рідних також може заразити дитину, тому важливо, щоб усі члени сім’ї вакцинувалися! Завдяки вакцинації Ваша дитинка уникне таких ускладнень від грипу:
✓ Пневмонія, вушні інфекції, синусити, порушення функцій мозку тощо;
✓ Погіршення хронічних захворювань;
✓ Зневоднення.
10. Чи варто робити щеплення якщо я вагітна, чи це не нашкодить дитині? Обов’язково, так як Ви в групі ризику: зміни у Вашому імунітеті, роботі серця та легенів під час вагітності підвищують шанси серйозно захворіти на грип. CDC/ВООЗ рекомендує вагітним жінкам робити щеплення в будь-якому триместрі вагітності, вакцинація не зашкодить, а допоможе захистити дитину від грипу після народження (мама передає антитіла дитині під час вагітності).
11. Чи можу я чи моя дитина заразитися грипом від вакцини проти грипу?
Ні. Щеплення від грипу іноді можуть викликати легкі поствакцинальні реакції, які можна прийняти за грип.
12. Чи можу я захворіти на грип навіть, якщо я отримав вже щеплення?
Так. З наступних причин:
✓ Ви можете заразитися незадовго до щеплення або протягом періоду, який потрібен організму для захисту після щеплення (тобто 2 тижні, поки виробляються антитіла), тобто до того, як вакцина почне Вас захищати. У деяких людей похилого віку та з певними хронічними захворюваннями може виробитися менший імунітет, але дослідження показали, що вакцинація все одно зменшує тяжкість захворювання.
✓Ви можете заразиться штамом, який не входить до вакцини створеної для захисту від чотирьох найпоширеніших вірусів сезонного грипу.
13. Чи можна мені вакцинуватись від грипу якщо в мене гіпертонічна хвороба та я постійно приймаю ліки?
Так, обовязково. Ви в групі ризику та грип може призвести до ускладнень.
14. Чи повинні робити щеплення від грипу онкохворі?
Так. Вакцини проти грипу схвалені для використання та мають тривалий досвід безпеки для таких людей. Також важливо, щоб ті, хто живе з онкохворими або доглядають за ними, були щеплені проти грипу.
15. Моїй дитині 9 місяців, але наш лікар не рекомендує робити щеплення від грипу дитині до року!
Тоді Вам треба замислитись над зміною лікаря! Тому, що лікар, повинен керуватися тільки доказовою медициною, а не приймати рішення на свій розсуд. Саме діти раннього та молодшого віку найбільш вразливі.
16. Коли моя дитина повинна отримати вакцинацію від грипу?
Рекомендовано починаючи з 6-місячного віку, щорічно до кінця жовтня.
Діти від 6 місяців до 9 років, вакцинуючись вперше, повинні отримати дві дози вакцини з інтервалом 4 тижні, згідно інструкції (надалі - щорічно 1 доза).
17. А кому взагалі не можна робити щеплення від грипу?
Дітям до 6 місяців. Людям із важкою, небезпечною для життя алергією та тяжкою алергічною реакцією (анафілактичний шок) на дозу вакцини.
18. Чи можна вакцинуватися від грипу одночасно з іншими вакцинами, (наприклад моїй дитині треба зробити КПК або мені COVID-19)?
Так, можна робити в один день. Це безпечно, зменшує візити до лікаря та захищає від зайвого контакту з хворими пацієнтами в поліклініці.
19. Які профілактичні заходи щодо поширення вірусу грипу?
Проводьте щоденні профілактичні заходи:
- Уникайте тісного контакту з хворими людьми.
- Якщо Ви хворі, максимально обмежте контакти з іншими.
- Прикривайте ніс і рот серветкою під час кашлю або чхання. Викиньте серветку у смітник після використання.
- Часто мийте руки водою з милом. Якщо немає мила та води, скористайтеся спиртовмісним антисептиком.
- Не торкайтеся очей, носа та рота. Цим шляхом поширюються мікроби.
- Очищайте та дезінфікуйте поверхні та предмети, які можуть бути заражені вірусами грипу (телефони, дверні ручки, вимикачі тощо).
- Регулярно провітрюйте приміщення та робіть вологе прибирання.
- У разі захворювання на грип рекомендовано залишатися вдома принаймні 24 години після того, як лихоманка зникне, за винятком випадків отримання медичної допомоги чи інших вкрай необхідних речей.
Розроблено ВІК ДУ «ТМО МВС України по Чернігів. обл.» на основі інформації наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).