Сказ - це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, при якому уражається центральна нервова система, супроводжується паралічами і завжди закінчується смертельно.
Людина заражається під час укусу, або коли слина потрапляє на слизові оболонки чи пошкоджену шкіру, через подряпини. Людей найчастіше інфікують коти й собаки, а в дикій природі – лисиці, вовки, кажани. Особливу небезпеку становлять безпритульні тварини, зокрема собаки, для яких укус є інстинктивною реакцією для захисту території, членів зграї або здобуття їжі.
Вірус сказу дуже чутливий до дії ультрафіолетових і прямих сонячних променів, висушування, гине миттєво при кип’ятінні.
У людини інкубаційний період сказу, як правило, триває від 1 місяця до року залежно від наступних факторів:
- місця, кількості й глибини укусів (найнебезпечніші укуси в обличчя та голову);
- кількості й активності вірусу, що потрапив у рану;
- віку постраждалого (діти вразливіші за дорослих).
Початкові симптоми сказу - підвищення температури та біль, поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження. Для людей з активним сказом характерні гіперактивність, гідрофобія (боязнь води) та інколи аерофобія (боязнь протягів або свіжого повітря). Після появи симптомів захворювання практично завжди закінчується летально. Смерть настає за кілька днів у результаті зупинки серця.
Лікування сказу
У разі інфікування людини показані негайна госпіталізація і введення антирабічної вакцини. Таких щеплень має бути п’ять: у день звернення до лікаря, а потім на 3-й, 7-й, 14-й і 28-й дні.
Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків. Вона ефективна у разі початку курсу не пізніше 14-го дня з моменту укусу чи ослинення.
Профілактика сказу:
- регулярно вакцинувати свійських тварин;
- уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами;
- остерігатися безпритульних, а тим більше диких тварин, які не бояться самі до вас підходити.
Перша медична допомога після укусу
Якщо вас укусила чи подряпала тварина негайно зверніться до лікаря-хірурга в поліклініку ДУ «ТМО МВС України по Чернігівській області» або в травмпункт, або в найближчий медичний заклад!!! Зволікання може коштувати життя!
Якщо нема можливості одразу звернутися в медичний заклад - ретельно промийте рану протягом 15 хв мильною водою, дезінфектантами для обробки ран або іншими засобами (70%-м спиртом або 5%-м розчином йоду), що нейтралізують вірус. Після цього обов’язково зверніться за медичною допомогою!
Відділ інфекційного контролю ДУ «ТМО МВС України по Чернігівській області»