СЕЗОННІ ЗАХВОРЮВАННЯ 2024/2025:
ЧОМУ ВАЖЛИВА ВАКЦИНАЦІЯ ДІТЕЙ ТА ДОРОСЛИХ.
Грип - це інфекційне захворювання дихальних шляхів, збудниками якого є віруси штамів А, B та С, що викликають тяжкі симптоми та серйозні наслідки.
Згідно з даними ВООЗ в епідсезон 2024/2025 активні віруси грипу типу А і В.
Вірус грипу передається повітряно-краплинним, повітряно-пиловим шляхом - під час розмови, кашлю, чхання.
Основні симптоми грипу: раптове нездужання, головний біль, ломота у м’язах та суглобах, підвищення температури тіла до понад 38°С, біль у горлі, кашель, нежить, можливі нудота й розлади шлунку.
Серед найважчих ускладнень, що провокує грип: геморагічний набряк легень, тяжкі форми пневмонії та бронхіту, серцева і ниркова недостатність, судомний синдром у дітей, запалення головного мозку (енцефаліт), кардит (ураження серця), ураження нирок, а також загострення хронічних хвороб.
Вірус надзвичайно агресивний. Захворіти на нього може будь-хто, незалежно від статі, соціального статусу, віку. Але особливо небезпечним він є для дітей віком до 6 років та дорослих 65 +, вагітних, пацієнтів з низьким імунітетом, дорослих і дітей із супутніми та хронічними захворюваннями легень, нирок, серця, онкологічними хворобами, цукровим діабетом тощо.
Як запобігти зараженню:
- уникайте місць великого скупчення людей;
- ретельно й часто мийте руки з милом; використовуйте антисептик;
- прикривайте ніс і рот під час чхання чи кашлю одноразовою серветкою;
- уникайте близького контакту з особами, які мають прояви грипозної інфекції;
- регулярно провітрюйте приміщення;
- не торкайтеся немитими руками очей, носа та рота;
- уникайте обіймів, рукостискань та поцілунків.
Найкращий засіб профілактики грипу – це щорічна вакцинація. Вона зменшує ризики захворіти на грип, мінімізує ймовірність серйозних ускладнень, госпіталізації та смерті. Щорічна вакцинація проти грипу є рекомендованою, хоча і не входить до переліку безоплатних щеплень.
Пам’ятайте, що одне щеплення захищає впродовж усього сезону грипу від найбільш поширених і небезпечних штамів, воно безпечне та ефективне.
Найоптимальніший час для вакцинації – напередодні сезону грипу, тобто у вересні. Проте можна це зробити упродовж усього сезону.
Першочергово радимо вакцинуватися особам, які належать до груп епідемічного ризику. Це - медики, школярі, студенти, працівники дошкільних та шкільних установ, особи, залучені до транспортної та торгової сфери тощо.
В Україні зареєстровані інактивовані 4-валентні вакцини від грипу Джисі Флю квадрівалент, Ваксігрип тетра, Інфлувак тетра.
Вакцинація проти грипу не захищає від COVID-19 і навпаки. Натомість щеплення проти цих хвороб можна робити в один день. Звертаємо увагу, що щеплення проти COVID-19 в Україні залишаються безоплатними. Для вакцинації використовують омікрон-специфічні вакцини Comirnaty від Pfizer для дорослих та дітей. Зробити щеплення можна, звернувшись до свого сімейного лікаря.
Поєднувати різні щеплення в один день цілком безпечно — як дорослим, так і дітям. Наприклад, щеплення проти кору, дифтерії, правця, поліомієліту (вакцина ІПВ чи ОПВ), вітрянки, пневмококів — за необхідності можна поєднувати і робити в один день із вакцинацією проти грипу чи COVID-19.
Також не можна забувати, що окрім сезонних захворювань існують інші вакцино-керовані дорослі хвороби: дифтерія, правець, кашлюк, кір, краснуха, епідемічний паротит, гепатити А та В, вітряна віспа, пневмококова інфекцію, менінгококова інфекцію, ВПЛ (вірус папіломи людини), кліщовий енцефаліт тощо.
Згідно з офіційними рекомендаціями МОЗ, дорослим необхідно ревакцинуватись від дифтерії та правця кожні 10 років. Окрім цього, у разі відсутності щеплень від кору, краснухи та паротиту, а також від гепатиту В в дитинстві, їх необхідно надолужити у дорослому віці. Вакцини КПК (кір, краснуха, паротит) є безоплатними (в державних закладах охорони здоров’я) для дітей і дорослих із груп ризику: медиків, освітян, студентів, військових, учасників Операції об’єднаних сил. Усі інші дорослі можуть придбати вакцину за власний кошт і пройти щеплення у закладі охорони здоров’я.
Турбуйтеся про своє здоров’я та здоров’я своїх близьких та вакцинуйтеся!
Лікар- епідеміолог ЦПМ Ірина Мандебура