Вимоги: до 31.12.2026 року: вища освіта другого (магістерського) рівня в галузі знань «Соціальні та поведінкові науки» за спеціальністю «Психологія», або вищу освіту другого (магістерського) рівня в галузі знань «Освіта/педагогіка» за спеціальністю «Спеціальна освіта», або вищу освіту другого (магістерського) рівня в галузі знань «Гуманітарні науки» за спеціальністю «Філологія», або вищу освіту другого (магістерського) рівня в галузі знань «Охорона здоров’я» за спеціальністю «Медична психологія». Безперервний професійний розвиток. Наявність сертифіката спеціаліста та посвідчення про присвоєння (підтвердження) кваліфікаційної категорії за спеціальністю.
Вимоги: з 01.01.2027 року: вища освіта другого (магістерського) рівня в галузі знань «Охорона здоров’я» за спеціальністю «Терапія мови і мовлення». Безперервний професійний розвиток. Наявність сертифіката спеціаліста та посвідчення про присвоєння (підтвердження) кваліфікаційної категорії за спеціальністю.
Умови праці: робочий день тривалістю 8 год, обід 30 хв в робочий час.
Обов’язки терапевта мови і мовлення
Установлювати контакт із пацієнтами з порушенням мови, мовлення, розладами ковтання (схоплення їжі, кусання, жування тощо) та інших когнітивних функцій у синдромі речових розладів, опитувати їх, вивчати супроводжувальну медичну документацію.
Проводити медичне обстеження, призначати лабораторні та інструментальні дослідження – відеофлюроскопію, відеоендоскопію, відеостробоскопію тощо.
Направляти за потреби пацієнтів на консультацію до лікарів інших спеціальностей.
Складати індивідуальні відновлювальні програми/плани на основі поставлених реабілітаційних цілей (зі строками і прогнозами на кожен етап), ураховувати важкість стану, вік пацієнта, клінічну картину та рішення мультидисциплінарної реабілітаційної команди.
Проводити необхідні терапевтичні вправи/процедури/заняття, застосовувати доповнювальні й альтернативні комунікаційні технології, системи біологічного зворотного зв’язку тощо (крім сенсорних) щодо усунення виявлених порушень та профілактики вторинних функціональних нашарувань.
Оцінювати динаміку стану порушення функцій за допомогою скринінгових тестів, аналізу продуктивної діяльності пацієнта – мовленнєвої, малюнкової, графічної тощо.
Відстежувати результативність відновлення функцій мови, мовлення та ковтання, щоб оцінити якість проведених процедур.
Обирати, призначати і встановлювати ортопедичні та адаптивні засоби для комунікації, ковтання та верхніх повітрянотравних функцій, окрім сенсорних засобів, які використовують особи з вадами слуху або ортопедичного руху зубів.
Проводити індивідуальні або групові заняття з пацієнтами, членами їхньої сім’ї, уповноваженими особами.
Вивчати середовище, у якому комунікує пацієнт, збирати та аналізувати якісні
й кількісні дані, на основі яких разом з пацієнтом, членами його сім’ї, законними представниками встановлювати мету й завдання терапії мови і мовлення.Роз’яснювати пацієнтам та членам їхньої сім’ї сутність і характер порушень, їхній вплив нам комунікативні здібності пацієнта.
Розробляти спільні стратегії спілкування з пацієнтами з розладами комунікації та ковтання, здійснювати терапевтичну роботу в межах мультидисциплінарної реабілітаційної команди.
Оформляти медичну документацію відповідно до встановлених правил і термінів.