Порушення сну у період воєнного стану.
Наразі українці вже досить тривалий час перебувають у ситуації постійного, виснажливого стресу. Життя сповнене складними випробуваннями, тривогами, подоланням перешкод, фінансово-економічною нестабільністю та відсутністю належного відпочинку. А одна з перших реакцій на пролонгований стрес — порушення сну.
Особливо гостро це відчувають військові, які довгий час знаходились чи знаходяться в небезпечних умовах. Але найчастіше бійці скаржаться на нав'язливі думки та образи, які приходять в момент засинання і заважають заснути. Також це неможливість «зупинити мозок», стан, коли йде думка за думкою, переосмислення минулого дня, подій. А основна скарга — це «кошмарні сновидіння". Нерідко військові недооцінють цю проблему, часто «рятуються» снодійними препаратами без призначення лікаря, що в свою чергу ускладнює дану проблему.
Тривала депривація (втрата) сну несприятливо впливає на стан здоров'я, опосередковуючи підвищений ризик розвитку артеріальної гіпертензії, цукрового діабету, ожиріння, серцево-судинних захворювань та інсульту, проблем з пам'яттю та увагою, що веде до нещасних випадків на роботі, ДТП, а також помилок у виконанні побутових та професійних завдань. Загалом порушення сну призводять до низького рівня енергії, підвищеної втомлюваності, дратівливості, труднощів з концентрацією уваги. Сон необхідний для відпочинку нервової системи, обробки та запам'ятовування інформації, відновлення поживних речовин. Звідси випливає, щоб знизити вплив стресу на організм - треба спати. З медичної точки зору сон має 3 основні функції: відновлення, очищення мозку від токсинів та метаболічних відходів, формування здорового обміну речовин та зміцнення довгострокової пам’яті.
Якщо ваша основна проблема це страшні сни, то варто звернутись за допомогою до психолога, що працює у травмофокусованому підході. Ймовірно, ви пережили якусь травматичну подію, з якою ваш мозок поки не впорався і йому необхідна підтримка.
Для покращення якісного сну та відновлення сил пропонуємо дотримуватись наступних рекомендацій:
Дотримуйтеся режиму сну (відхід до сну і підйом завжди в один і той самий час з 22:00 до 7:00).
Регулярні прогулянки та фізична активність.
Позитивне мислення (намагайтеся не прокручувати в голові негативні сценарії).
Перед сном спробуйте переключити увагу з особистісних думок на тишу, темряву чи на власне дихання.
Застосовуйте релаксуючу музику, почергове розслаблення мʼязів з використанням глибинного дихання.
Відмова від ґаджетів за 2 години до сну.
Використовуйте ліжко лише для сну.
Якщо не можете заснути через 20 хвилин, встаньте з ліжка і поверніться лише тоді, коли відчуєте сонливість. Покиньте ліжко і сядьте на стілець, крісло, диван, почитайте книгу або ж займіться іншими не дуже активними справами, це необхідно, щоб мозок не сприймав ліжко, як місце примусової боротьби за сон.
Лягайте спати лише тоді, коли відчуваєте сонливість (не просто в'ялість або втому).
При стійкому порушенні сну, зверніться за допомогою до фахівців.