Сьогодні, в День ментального здоров’я, вкотре нагадуємо про те, як захистити свою психіку під час війни. Про внутрішні ресурси та механізми захисту ментального здоров’я. В цей день практичними психологами МЦПД та ППВ ДУ«ТМО МВС України по Рівненській області» проведено заняття з техніками релаксації для медичних працівників установи.
Ментальне здоровʼя- запорука щасливого й успішного життя.
Згідно з визначенням ВООЗ, ментальне здоров’я – це стан щастя та добробуту, в якому людина реалізує свої творчі здібності, може протистояти життєвим стресам, продуктивно працювати та робити внесок у суспільне життя. Це означає, що ментальне здоров’я об’єднує здоровий дух та психіку людини із соціальним складником. Воно є важливим для втілення бажань, реалізації цілей, доброго фізичного самопочуття. А з іншого боку — психічне здоров’я кожного індивіда важливе для всього суспільства.
Стан ментального здоров’я залежить від багатьох чинників: соціальних, екологічних та навіть економічних.
Психічно здорова людина:
- може розрізняти свої емоції, керувати ними та гармонійно функціонувати;
- здатна спілкуватися і будувати стосунки з іншими;
- розвивається й навчається;
- позитивно оцінює себе, приймає та любить;
- приймає власні тверді рішення;
- нормально адаптовується до нових умов життя;
- може розв’язувати проблеми.
Поки триває війна, складно концентруватися на чомусь, крім стрічки новин, переживань за рідних, друзів і тих, хто воює на фронті, кому в сотні разів важче. Всі ми нині — і цивільні ,і військові,— намагаємося опанувати свої страхи, знизити рівень стресу і тримати стрій.
Щоб постійно бути в психоемоційному тонусі, швидко адаптовуватись до стресових ситуацій сьогодення і з легкістю відновлюватись після них, слід частіше звертати увагу на ресурси збереження ментального здоров’я: зниження інформаційного шуму, усвідомлене середовище спілкування з близькими, рівними та спокійними людьми, перебування на самоті, активний рух та швидкість (біг, ходьба, велосипед, самокат, автомобіль, тощо), наведення порядку (планування, упорядкування справ) та «розхламлення» (робочого місця та особистого простору), природа, тілесність/тактильність, приналежність до професійних співтовариств та груп інтересів, визнання з боку рідних, друзів та
колег, співчуття, похвала, споглядання, естетика, мистецтво.
Ментальне здоров'я є невід'ємною складовою нашого життя, і його важливість не можна недооцінити. Не соромтесь говорити про свій психологічний стан, не ігноруйте свої почуття, намагайтесь покращити свій емоційний фон, поповнюйте власні ресурси, памʼятайте про якісний сон і повноційне харчування.