Контраст
Шрифт
Головна Новини
Ботулізм
Назад
Ботулізм
Ботулізм
18.09.2023

За 8 місяців поточного року в Україні було зафіксовано 57 випадків захворювання на ботулізм (з них 4 - у дітей). Вони були здебільшого пов’язані зі вживанням риби та продуктів з неї.  Два з них закінчилися смертю - це у місті Київ та у Запорізькій області. Лідерами за захворюванням на ботулізм є  Житомирська та Чернігівська області, де фіксуються найвищі ризики поширення цієї інфекційної хвороби. 

Що таке ботулізм, як вберегтися від нього?

Ботулізм – це гостре інфекційне захворювання, яке виникає внаслідок вживання продуктів, отруєних токсинами, що виробляються бактеріями-збудниками хвороби. Цей токсин є одним із найсильніших від усіх відомих біологічних отрут. 

Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування м'яса, риби, рідше — овочів. Потенційно небезпечними є усі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином.     Навіть консерви, у яких все гаразд з терміном придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими: ботулізм не можна визначити за кольором або смаком, мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.

Також ботулізм може виникнути внаслідок споживання в'яленої чи копченої риби та будь-яких виробів з м'яса (ковбаси, шинки тощо). Найчастіше причиною ботулізму стають в'ялені або копчені  продукти домашнього приготування, проте реєструються і випадки хвороби після вживання продуктів вироблених у промислових умовах. Це трапляється у випадку порушення дотримання відповідних вимог під час заготівлі, переробки чи зберігання продукту.

Значно рідше ботулізмом можна заразитись через рани, так само рідко мікроорганізм передається від матері до дитини через грудне молоко.

Наразі невідомі випадки ботулізму, пов’язані із уживанням свіжих промитих та правильно проварених чи обсмажених продуктів.

Симптоми ботулізму:

  • виражена втома, слабкість, запаморочення, нудота, головний біль;

  • зниження чіткості зору (неможливо читати дрібний текст), "пелена" перед очима, сухість у роті та горлі, а також труднощі з ковтанням та мовленням;

  • блювання, закреп і здуття живота;

  • параліч дихальних м’язів.

За перших симптомів ботулізму не займайтеся самолікуванням, а негайно зверніться по медичну допомогу!  Протиботулінічна сироватка в закладах охорони здоров'я України є у достатній кількості. 

За найменшої підозри на ботулізм негайно зверніться до лікаря! Госпіталізація обов’язкова незалежно від тяжкості перебігу захворювання.

Усі хворі на ботулізм незалежно від клінічної форми захворювання підлягають госпіталізації. Успіх лікування залежить від ранньої діагностики, правильного лікування, у більшості випадків — введення ботулінічного антитоксину (синоніми: сироватка, імуноглобулін).

За матеріалами Центру громадського здоров’я МОЗ України

Продовжуючи користуватися цим сайтом, ви даєте згоду на використання файлів cookie .