Контраст
Шрифт
Головна Новини
Всеукраїнський та Всесвітній день боротьби із захв...
Назад
Всеукраїнський та Всесвітній день боротьби із захворюванням на туберкульоз.
Всеукраїнський та Всесвітній день боротьби із захворюванням на туберкульоз.
24.03.2025

Всеукраїнський та Всесвітній день боротьби із захворюванням на туберкульоз.

Щороку 24 березня, в день, коли у 1882 році німецький мікробіолог Роберт Кох відкрив збудник туберкульозу, за що був у 1905 році відзначений Нобелівською премією, відзначається Всеукраїнський та Всесвітній день боротьби із захворюванням на туберкульоз.

Україна посідає друге місце в Європейському регіоні за рівнем захворюваності на туберкульоз, щороку реєструється близько 30 000 нових випадків захворювання на туберкульоз. Кожен шостий хворий помирає, хоча сьогодні це захворювання цілком виліковне. За даними ВООЗ, в нашій країні щороку не виявляється близько 24 % нових випадків захворювання на туберкульоз. Ймовірними причинами такого великого відсотка не виявлення – недостатній рівень діагностики, обмежений доступ до медичної допомоги певних категорій населення та пізнє звернення за медичною допомогою. Щонайменше 23 % нових випадків туберкульозу, виявлених в Україні, не піддаються лікуванню звичайними протитуберкульозними препаратами – є резистентними, а більше 40 % таких нових випадків вже мають деструктивну форму.

Туберкульоз –інфекційне захворювання, що спричинено мікобактерією туберкульозу (бацила Коха), передається переважно повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової, у більшості випадків вражає легені, але захворювання може виникнути у будь-якому органі, наприклад, нирках, хребті, мозку, лімфатичних вузлах, кишечнику, шкірі, статевих органах тощо.

Перші ознаки туберкульозу: підвищена стомлюваність, слабкість, схуднення, втрата апетиту, субфебрильна температура (37-37,5 оС) пітливість (особливо вночі). В активній стадії з’являються характерні для туберкульозу симптоми: кашель, що не припиняється понад 2 тижні з виділенням мокротиння, яке може бути з домішкою крові; біль у грудній клітині; задишка, брак повітря; лихоманка з ознобом, високою температурою (до 39оС); сильна слабкість; збільшення лімфатичних вузлів.

У 2020 році померло від туберкульозу 163 особи, що менше ніж у 2019 році – 225 осіб, показник на 100000 населення склав у 2020 році 9,7 проти 13,3 у 2019 році. По Україні за 2020 рік – 6,9 на 100000 населення.

Високий темп життя, інформаційний пресинг, постійний «брак часу», а, отже, нерегулярне і незбалансоване харчування − це все стресові аспекти, які призводять до зниження захисних сил організму і сприяють розвитку захворювання. Разом з тим, туберкульоз − безумовно, соціальна хвороба, адже безпосередньо залежить від способу життя населення, якості харчування та інших факторів. Ризик появи туберкульозу підвищують злоякісні новоутворення, цукровий діабет, аутоімунні захворювання, ВІЛ-інфекція, трансплантація органів або кісткового мозку та інші складні хвороби, які знижують імунітет.

Діагностика туберкульозу легень ґрунтується на інструментальних (флюорографія; рентгенографія грудної клітки; комп’ютерна та/або магнітно-резонансна томографія грудної клітки; бронхоскопія) і лабораторних методах дослідження (аналіз харкотиння протягом 3 днів поспіль на виявлення мікобактерій туберкульозу; бактеріальний посів мокротиння (або інших біологічних матеріалів) на спеціальні середовища (результат потрібно чекати протягом 2-6 тижнів) з визначенням чутливості збудника до протитуберкульозних препаратів); в якості швидкого і точного методу використовується ПЛР-діагностика туберкульозу. Також використовуються нашкірні проби Манту і Діаскін-тест.

Лікування туберкульозу: прийом протитуберкульозних препаратів. При наявності показань проводиться хірургічне лікування. Велике значення має підтримуюча терапія. Треба пом’ятати – дієвих народних методів лікування туберкульозу не існує!

Профілактика туберкульозуДо первинної профілактика відноситься вакцинація. Перше щеплення (БЦЖ) відповідно до календаря щеплень проводиться на 3-5 день життя в пологовому будинку. Вторинна профілактика туберкульозу включає в себе ранню діагностику захворювання. З цією метою застосовують профілактичні огляди, флюорографію легенів, туберкулінодіагностику.

При перших проявах симптомів туберкульозу треба звернутися до свого сімейного лікаря! Профілактичні огляди слід проходити 1 раз на рік.

Бережіть своє здоров’я, дотримуйтеся здорового способу життя. 

 

За матеріалами МОЗ та ЦГЗ України

Продовжуючи користуватися цим сайтом, ви даєте згоду на використання файлів cookie .