
Центр превентивної медицини ДУ «ТМО МВС України по Кіровоградській області» інформує, що сезон кліщів розпочато: разом із підвищенням температури і пробудженням рослин активізуються й іксодові кліщі. Ці небезпечні для людей і тварин істоти найбільш активні у квітні-червні та серпні-жовтні. Невеликі створіння можуть переносити збудників як вірусних, так і бактеріальних захворювань. Зустріти кліща можна в лісі, парку, сквері, на будь якому газоні. Найчастіше вони сидять на висоті 20-60 см і лише зрідка потрапляють на невисокі кущові рослини.
За інформацією ДУ «Кіровоградський обласний центр контролю і профілактики хвороб МОЗ України» на Кіровоградщині в 2025 році вже зареєстрували перші випадки хвороби Лайма, один у Кропивницькій та два в Олександрійській громаді. Лише протягом минулого тижня четверо кропивничан звернулися зі скаргами на присмоктування та укуси кліщів, ще одне звернення було у Голованівську. Дослідження встановило, що кліщі не були інфіковані.
Протягом 2024 року до лікарень області через присмоктування кліщів звернулося звернулися 683 жителі регіону, 430 із яких в обласному центрі. Дослідили 1517 кліщів, 155 виявилися позитивними на Лайм-бореліоз. Усього торік зареєстрували 98 пацієнтів із хворобою Лайма.
Інфікований кліщ – небезпечний для здоров’я людини, оскільки він є переносником хвороби Лайма або бореліозу, марсельської гарячки, а також хвороби Міямото. Збудники потрапляють у наш організм під час присмоктування кліща
Хвороба Лайма належить до інфекційних. Вона характеризується ураженням шкіри у вигляді еритеми, а також нервової системи, опорно-рухового апарату й серця. Інкубаційний період (з моменту зараження до появи перших симптомів) триває від 2 до 30 , у середньому 14 днів.
Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, ломота у всьому тілі, млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової і сердечно-судинної системи, і навіть до інвалідності.
Після того, як кліща знайшли на тілі його слід обов’язково віддати на дослідження в лабораторію.
Як уберегтися від кліщів:
- носіть одяг світлого кольору, який покриває всі відкриті ділянки тіла і щільно прилягає;
- одягайте головні убори.
- перед виходом на природу для захисту скористайтесь репелентом;
- після прогулянки ретельно огляньте себе та рідних на наявність кліщів.
Що робити,якщо ви виявили на тілі кліща:
- Негайно зверніться до найближчого травмопункту. У кожному регіоні цілодобово працюють травмопункти де кліща видалять, оброблять місце укусу та нададуть рекомендації щодо подальшого спостереження. Якщо це неможливо, постарайтесь видалити його самостійно:повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом.
- Після видалення кліща змастіть ранку антисептичним розчином. Видаленого кліща необхідно помістити у флакон та щільно закрити кришку. За направленням лікаря у лабораторній мережі проводяться лабораторні дослідження кліщів на наявність збудників бореліозу.
- Ретельно вимити руки з милом.
- Протягом двох тижнів щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі – зверніться до лікаря.
Щорічно із укусами кліщів до закладів охорони здоров’я звертаються в середньому близько 20 тисяч людей.
БУДЬТЕ ЗДОРОВІ!