Експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (ЕКОПФО) встановлюють інвалідність, визначають потребу у подальшій медичній допомозі чи соціальній підтримці, а також ухвалюють рішення щодо подальших кроків реабілітації або лікування. Військовослужбовці можуть звертатись до ЕКОПФО для встановлення:
- групи інвалідності (І,ІІ,ІІІ група);
- ступеню втрати працездатності (у відсотках);
- визначення потреби в протезуванні, ортезуванні та інших допоміжних засобах реабілітації;
- рекомендацій до індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю;
- медичних показань на право одержання автомобіля з ручним керуванням або пристосованого автомобіля.
Потреба в проходженні оцінювання повсякденного функціонування у випадку, якщо після травми, захворювання чи поранення відбулась значна втрата працездатності та загалом фізичне чи психічне здоров’я зазнало змін. У тому числі, якщо є підозра на набуття групи інвалідності чи є потреба у протезуванні. Наслідки перенесених черепно-мозкових травм, зокрема контузії, також є підставою для проходження такого оцінювання.
Перелік медичних інтервенцій та діагнозів, що є підставою для направлення на оцінювання повсякденного функціонування є в додатку 1 і 2 до постанови КМУ від 15 листопада 2024 р. № 1338.
Рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування є підставою для нарахування одноразової грошової допомоги, виплати пенсії та оформлення інших соціальних пільг.
Документи для проходження ЕКОПФО
- Паспорт або ID картка з витягом з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання;
- Копія ідентифікаційного коду;
- Військово-облікові документи (довідка про проходження військової служби, витяг з послужного списку) або їхні копії;
- Свідоцтво про хворобу або довідка ВЛК, або витяг з протоколу засідання штатної ВЛК про встановлення причинного зв’язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв);
- Направлення командира військової частини чи територіального центру комплектування та соціальної підтримки на встановлення ступеня стійкої втрати працездатності;
- Медична документація, оригінали (виписки з амбулаторної карти ф. 025/о, виписки з історії хвороби стаціонарного хворого ф. 027/о, результати лабораторних, інструментальних, променевих обстежень, консультативні висновки профільних обласних спеціалістів тощо) та амбулаторна картка хворого;
- У випадку, якщо ви є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (або особою, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, чи постраждала від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії):
- Посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи або посвідчення учасника ліквідації ядерних аварій відповідної категорії або посвідчення потерпілого від радіаційного опромінення) відповідної категорії;
- Експертний висновок міжвідомчої експертної комісії з установлення причинного зв’язку хвороби, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС про причинний зв’язок захворювання з Чорнобильською катастрофою.
- Індивідуальний реабілітаційний план (ІРП), якщо ти проходив реабілітацію в сфері охорони здоров’я
Направлення на ЕКОПФО
Щоб пройти оцінювання повсякденного функціонування, необхідно отримати направлення. Для цього потрібно:
- Якщо ви проходите стаціонарне лікування після поранення чи захворювання, на оцінювання повсякденного функціонування вас направить ваш лікуючий лікар.
- Зверніться до свого профільного лікуючого лікаря (якщо лікувалися з приводу травми – до травматолога, якщо з приводу поранення – до хірурга або до травматолога (залежно від ураження кісток скелету), якщо з приводу серцево-судинних захворювань – до кардіолога тощо);
- Підготуйте документи, яких ще немає в електронній системі (наприклад, старі виписки чи висновки).
- Лікар сформує електронне направлення, зазначивши в ньому всю необхідну інформацію та додасть всі документи для розгляду експертною командою.
- Якщо ви знаходитесь у військовій частині, то маєте звернутися з рапортом до безпосереднього командира для проходження обстеження та подальшого направлення на оцінювання повсякденного функціонування особи.
- Подайте рапорт про направлення на оцінювання повсякденного функціонування особисто або через мобільний додаток «Армія+».
- Після розгляду рапорту командир в/ч надасть вам дозвіл на залишення військової частини для проходження оцінювання повсякденного функціонування.
- Підготуйте документи та прибудьте до закладу охорони здоров’я, та зверніться до профільного лікуючого лікаря відповідно до специфіки травми чи захворювання.
- Лікар сформує електронне направлення, зазначивши в ньому всю необхідну інформацію та додасть всі документи для розгляду експертною командою.
- Якщо вас звільнено з військової служби, направлення на оцінювання повсякденного функціонування вам дасть сімейний лікар. Порядок дій наступний:
- Зверніться до сімейного лікаря або у районній лікарні, або в місцевому воєнному госпіталі звернись до профільного лікаря (травматолог, невропатолог тощо) з проханням дати направлення на оцінювання. Підготуйте усі необхідні документи.
- Лікар сформує електронне направлення, зазначивши в ньому всю необхідну інформацію та додасть всі документи для розгляду експертною командою.
Процес проходження ЕКОПФО
Отже, ви звернулися до лікуючого лікаря щодо направлення на оцінювання повсякденного функціонування та підготували усі документи для направлення до розгляду експертними командами. Далі відбуватиметься наступне:
- Лікар сформує електронне направлення, зазначивши в ньому всю необхідну інформацію та мету направлення.
- Спільно з лікарем оберіть заклад охорони здоров’я, де вам буде зручніше пройти оцінювання, і де є експертна команда за потрібним профілем, а також на цьому етапі лікар вказує форму розгляду справи (очну, заочну, дистанційну чи виїзну).
- Адміністратор команд отримає сформоване лікарем направлення через електронну систему, перевірить його та додані до нього документи на повноту та відповідність затвердженим вимогам. Після перевірки адміністратор поставить справу в чергу на найближчий доступний час.
- Ви отримаєте сповіщення на електронну пошту про місце і час оцінювання. Вам та лікарю повідомлятимуть лише дату та час розгляду; склад експертної команди залишається невідомим для всіх учасників. Якщо електронної пошти немає, інформацію буде надіслано рекомендованим листом на вашу адресу фактичного перебування. Ви можете вказати довірену особу, тоді інформація прийде на пошту цієї людини.
- У день оцінювання членам експертної команди відкривається доступ до даних пацієнта. У призначений час експертна команда проводить оцінювання повсякденного функціонування, у разі потреби направляє на додаткове медичне обстеження (така можливість дозволяється лише один раз, щоб не затягувати прийняття рішення); приймає рішення щодо встановлення чи не встановлення інвалідності.
Ви або ваш уповноважений представник мають право здійснювати відео-, аудіофіксацію розгляду справи експертною командою. Запис може бути долучений до матеріалів, що подаються під час оскарження прийнятого рішення.
- Експертна команда спільно формує рішення, кожен лікар його підписує, і це рішення замінює собою довідки МСЕК. Воно буде містити не тільки статус інвалідності, а й рекомендації та призначення, зокрема, щодо індивідуальної програми реабілітації (ІПР).
- Розгляд справи експертною командою повинен бути завершений не пізніше 30 календарних днів з дня прийняття медзакладом електронного направлення до розгляду.
- Рішення експертної команди ви отримаєте на вказану електронну пошту. Якщо у вас немає електронної пошти, ви зможете отримати рішення експертної команди рекомендованим листом, також інформація буде доступна вашому лікуючому лікарю. Додатково необхідна інформація буде автоматично передаватися до Міністерства соціальної політики для використання при призначенні виплат, допоміжних засобів реабілітації чи соціальних послуг.
Вибір форми огляду: очна, заочна, дистанційна чи виїзна
В залежності від стану здоров’я військовослужбовця, огляд експертною командою може бути проведено очно, заочно, дистанційно чи у форматі виїзного огляду.
- Очна форма. Військовослужбовець особисто прибуває до закладу охорони здоров’я для огляду та співбесіди.
- Заочна форма. Експертна команда розглядає документи без особистої присутності військовослужбовця, якщо подано достатній обсяг інформації.
- Дистанційна форма. Застосовується телемедицина для взаємодії з військовослужбовцем.
- Виїзна форма. Оцінювання здійснюється за місцем лікування або фактичного перебування, якщо військовослужбовець не може самостійно прибути до закладу.
Терміни проходження ЕКОПФО
У разі отримання поранення чи захворювання у зв’язку з:
- захистом Батьківщини, виконання обов’язків військової служби – немає обмежень щодо проходження оцінювання повсякденного функціонування протягом 3-х місяців після звільнення з військової служби, тому можна пройти ОПФО і пізніше;
- проходженням військової служби – бажано пройти ОПФО протягом 3-х місяців після дати звільнення зі служби, але це не критично, оскільки дозволяється і після 3-х місяців, головне, щоб інвалідність була пов’язана саме з проходженням військової служби;
З моменту подання електронного направлення – оцінювання повсякденного функціонування має бути проведене у строк до 30 днів. Адміністратор закладу охорони здоров’я, де працює експертна команда, протягом 5 днів із моменту отримання направлення має розглянути подану справу, щоб або поставити справу в чергу і система визначить дату та час оцінювання, або повернути справу на доопрацювання через неточності.
Рішення ЕКОПФО
Після завершення оцінювання експертною командою військовослужбовець отримає рішення щодо результатів оцінювання. Це рішення формується в електронній системі, що забезпечує його доступність для всіх зацікавлених сторін.
Військовослужбовець отримає його у вигляді електронного повідомлення, надісланого на зазначену адресу електронної пошти. У разі відсутності електронної пошти рішення направляється рекомендованим листом на адресу фактичного перебування.
У паперовому вигляді за бажанням, яке експертна команда може видати безпосередньо після завершення оцінювання. Рішення друкується, підписується членами команди, за потреби засвідчується печаткою.
Документ також буде доступний у кабінеті лікаря, який ініціював направлення на оцінювання.
Рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування є підставою для нарахування одноразової грошової допомоги та оформлення інших соціальних пільг.
Експертна команда сформує Витяг з рішення для ТЦК СП і направить для інформування та подальших оформлень в ТЦК СП.
Повторні огляди військовослужбовців
Якщо ви вже маєте статус інвалідності. Повторний огляд відбудеться відповідно до строків, встановлених у попередньому рішенні МСЕК.
Якщо не можете пройти вчасно повторний огляд в зв’язку з військовою службою
Для військовослужбовців статус інвалідності залишається чинним на період проходження військової служби та протягом 60 календарних днів з дати звільнення з військової служби.
Переогляд з метою підвищення групи інвалідності
Переогляд з метою підвищення групи інвалідності відбувається після заяви особи або її законного представника при змінах у стані здоров’я і працездатності особи з інвалідністю або за рішенням суду (ст. 7 ЗУ «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні»).
На процес проходження ОПФ впливає наявність групи інвалідності, навіть якщо її набуто в цивільних обставинах. У випадку, якщо травми, поранення, контузії, одержані при виконанні бойових завдань, призвели до ампутації кінцівок, втрати внутрішніх органів чи повної стійкої втрати органом його функцій, то ОПФ може здійснити переогляд та призначити інвалідність на ступінь вище попередньої, але не вище І групи.
Якщо інвалідність встановлена безстроково
У вас немає потреби проходити оцінювання повторно. Проте, якщо виникне така необхідність через погіршення стану здоров’я, то ви можете звернутись до лікаря, і він скерує вас на оцінювання.