Контраст
Шрифт
+380 (46) 225-39-39
+380 (46) 225-68-12
- Реєстратура
[email protected]
Головна Пацієнтам
Інформаційний лист для пацієнта з артеріальною гіп...
Інформаційний лист для пацієнта з артеріальною гіпертензією

Підвищення артеріального тиску (АТ) - артеріальна гіпертензія (гіпертонічна хвороба) (АГ) - охоплює приблизно 40% дорослих в України. Проте АГ це не тільки саме поширене неінфекційне захворювання, це й захворювання, яке скорочує тривалість життя та призводить до інвалідності. Вкрай важливо усвідомлювати, що на початкових стадіях, крім підвищеного АТ, захворювання може ніяк не проявлятись і не впливати на самопочуття. Проте навіть за такого «мовчазного» перебігу, АГ починає вражати серці, мозок, судини, і нирки. Згодом це може призводити до розвитку інфаркту міокарда, мозкового інсульту, погіршення пам'яті та розумової діяльності, хронічної хвороби нирок. Проте ці страшні наслідки можна попередити, якщо вчасно встановити діагноз АГ та постійно лікуватися. Діагностувати захворювання просто – потрібно лише виміряти АТ.

Якщо Вам встановлено діагноз АГ, не орієнтуйтесь лише на самопочуття. Обов’язково придбайте тонометр, він Ваш надійний помічник у контролі якості лікування. Надайте перевагу напівавтоматичним або автоматичним приладам з манжетою на плече. Якщо обвід Вашого плеча перевищує 33 см, обов’язково зверніть у вагу на розмір манжети. Вам потрібна манжета великого розміру не стільки для зручності вимірювання, скільки для отримання правильних результатів АТ. Дотримуйтесь й усіх інших правил вимірювання тиску.

Лікування АГ має стати Вашою повсякденною звичкою. Разом із лікарем Ви вирушаєте у тривалу «подорож», яка має свої правила.

Правило перше – це співпраця та довіра між лікарем і пацієнтом. Такі відносини передбачають дотримання всіх лікарських призначень та зворотній зв’язок у разі поганого самопочуття, неконтрольованого АТ або навіть сумнівів щодо будь яких питань, пов’язаних з лікуванням.

Правило друге – Ви маєте знати основні цілі Вашого лікування. Це допоможе краще розуміти проблемні питання та вчасно звертатися за допомогою для їх вирішення. І так, Ваш АТ має буди принаймні менш ніж 140/80 мм рт.ст.; ідеально - якщо менш ніж 130/80 мм рт.ст., але не нижче за 120/70 мм рт.ст. Якщо Вам більше 65 років, цільовий рівень тиску може залежати від ряду чинників, обговоріть та визначте його з лікарем. Щоденник тиску стане в нагоді для контролю якості лікування.

Правило третє – Ви маєте знати, препарати для лікування АГ потрібно приймати щодня у той час та у тих дозах, які рекомендований лікарем, на постійній основі. Ви маєте знати, що саме завдяки щоденному прийому ліків, які дозволяють Вам досягти та утримувати тиск в межах визначеної цілі, Ви убезпечуєте себе від тяжких наслідків АГ. Ні в якому разі не відміняйте ліки самостійно - раптове припинення лікування може мати негативні наслідки для здоров’я та самопочуття. Не приймайте самостійних рішень щодо прийому, зміни дози або відміни ліків, у разі виникнення проблем з тиском або будь-яких сумнів щодо приписаних ліків, зверніться до лікаря.

Не призначайте собі лікування самостійно, почувши телевізійну рекламу або за порадою рідних та друзів – це може бути небезпечним. Пам’ятайте, хвороба одна, але кожен організм особливий. Тільки лікар може оцінити усі Ваші особливості та обрати ті ліки, які будуть ефективними та безпечними саме для Вас. Різноманітні засоби для зниження АТ, нав’язливу рекламу яких Ви зустрічаєте в інтернеті, не мають нічого спільного з лікуванням АГ. Уникнути розвитку інфаркту та інсульту можна лише за допомогою фармакологічних препаратів, ефективність яких науково доведена, і саме такі ліки призначає лікар.

Правило четверте – Ви маєте знати, що зміна способу життя, іншими словами немедикаментозне лікування, – це також лікування підвищеного АТ. Як самостійний засіб лікування АГ, зміна способу життя може бути рекомендована лише на початковій стадії захворювання особам з тиском не вище 150/95 мм рт.ст. Але це не означає, що вона не показана всім іншим людям з АГ. Якщо Ви будите успішними у зміні способу життя, Вам можливо знадобляться менші дози або менша кількість препаратів для утримання АТ у цільовому діапазоні. Більше того, дотримання здорового способу життя значно зменшує ймовірність розвитку таких важких ускладнень як інфаркт та інсульт і подовжує життя.

Що ховається за фразою «зміна способу життя»? Це комплекс заходів, що охоплює відмову від куріння, обмеження споживання алкоголю, дотримання принципів здорового харчування, регулярна фізична активність, зменшення ваги у разі її надлишку та управління стресом.

Усі види вживання тютюну, перш за все куріння, є доведеним чинником не лише раку легень, а й серцево-судинних захворювань. Нікотин сприяє підвищенню тиску та прискоренню пульсу; інші сполуки, що потрапляють в організм при курінні, шкодять судинам, створюють умови для утворення та швидкого росту атеросклеротичних бляшок. Ішемічна хвороба серця в 4 рази частіше виникає у курців в порівнянні з тими, хто не палить. Порадьтесь з лікарем, як припинити курити та подолати залежність від никотину. Це дуже важливе рішення у Вашому житті!

Ще одним чинником виникнення та прогресування атеросклерозу, який призводить до розвитку інфаркту та інсульту, є високий рівень холестерину. Лікар обов’язково запропонує Вам визначити його рівень у крові та ознайомить з рекомендаціями щодо здорового харчування задля зниження рівня холестерину в крові. Якщо лікар призначив Вам препарати для лікування порушень ліпідного обміну, так звані статини, обов’язково приймайте їх. Це допоможе сповільнити прогресування атеросклерозу та запобігти розвитку інфаркту, інсульту, захворюванню артерій ніг. 

Неодмінно слідкуйте за вагою. Надлишкова вага та ожиріння – це медична, а не естетична проблема. Вподобання щодо зовнішності можуть бути різними, а от наслідки для здоров’я зазвичай негативні. В ідеалі Ви маєте знати свій індекс маси тіла (норма < 25 кг/м2, надлишкова вага 25 – 29 кг/м2, ожиріння діагностують від 30 кг/м2 ) та обвід талії (норма у жінок < 80 см, у чоловіків < 94 см). Якщо Ваші показники вищі за нормативні, порадьтесь із лікарем щодо подальших дій.

Регулярна фізична активність сприяє зниженню АТ, зменшенню маси тіла, тренує серцево-судинну систему та м’язи, знімає стрес та психоемоційне напруження, покращує Ваш сон та самопочуття. Мета, до якої необхідно прагнути – 30-45 хвилин ходьби щодня або хоча б 5 разів на тиждень. Обов’язково порадьтеся з лікарем про прийнятний для Вас рівень навантажень та можливість виконання інших вправ. Фізичні вправи з обтяженням (гирі, штанга, тренажери) можуть підвищувати АТ.

Базові принципи здорового харчування можна схематично представити у вигляді «Тарілки здорового харчування». Саме таке співвідношення продуктів є оптимальним з точки зору загального здоров’я та здоров’я серця та судин (див. рисунок).

У якості прикладу раціону харчування у таблиці наведено «Дієтичні рекомендації щодо правильного вибору продуктів харчування – дієта DASH», які допоможуть Вам визначитись з раціоном харчування.

Не досолюйте готові страви. Намагайтесь зменшити споживання таких продуктів як ковбаси, сосиски, копченості, консерви, чіпси, солоні горіхи та інші снеки - вони містять велику кількість прихованої солі. Зменшення в раціоні солі знижує рівень систолічного АТ на 4-6 мм рт.ст. та діастолічного АТ на 2-3 мм рт.ст.

Нормалізуйте режим харчування: сніданок має «найвагомішим», обід та вечеря легшими за сніданок. Останній прийом їжі бажано мати до 19 години. Не дозволяйте собі перекусів, обмежте споживання солодощів та випічки, якщо хочете солоденького, з’їжте у першій половині дня за сніданком або за обідом. Пийте чай і каву без цукру, не вживайте взагалі солодкі напої, питна вода – є оптимальним вибором. Важливо знати, що вживання алкоголю сприяє підвищенню АТ. Необхідно зменшити споживання алкоголю, навіть до повної відмови, що буде сприяти зниженню рівня АТ.

Стрес чинить вкрай несприятливий вплив на стан здоров’я та серцево- судинні захворювання зокрема. Він може бути пусковим механізмом підвищення АТ і розвитку артеріальної гіпертензії. Доведено, що деякі психологічні практики на кшталт медитації, заняття йогою допомагають знизите емоційне напруження та знизити тиск. Якщо відчуваєте неспроможність впоратися з емоціями самотужки, відмічаєте порушення сну звертайтесь до лікаря для вчасної діагностики та лікування порушень ментального здоров’я.

Зміна стилю життя вимагатиме від Вас повсякденних постійних зусиль. Ваші звички формувались протягом багатьох років, Ви не зможете позбавитись від них одразу. Покладайте перед собою реалістичні цілі, ідіть до них крок за кроком, якщо щось не виходить – не кидайте, шукайте підтримки, знайдіть однодумців та крокуйте далі. Тільки від Вас та Вашого ставлення до власного здоров’я залежить успіх у лікуванні артеріальної гіпертензії та запобігання розвитку її ускладнень.

Компоненти DASH дієти

Вид їжі

порцій на

день

Вміст 1-єї порції

Приклади

Злаки і зернові продукти

7–8

приготовленого рису, макаронів або вівсянки

Цільний пшеничний хліб, хліб грубого помелу, крупи і рослинні волокна, вівсяна

крупа

Овочі

4–5

1 чашка сирих листяних овочів, ½ чашки приготовлених овочів, 170 мл овочевого соку

Помідори, картопля, морква, горох, гарбуз, кабачок, броколі, ріпа, листкова капуста, овочевий суп, шпинат, артишоки,

солодка картопля, бобові

Фрукти

4–5

225 мл фруктового соку,

1 середніх розмірів фрукт, ¼ чашки сушених фруктів, ½ чашки свіжих, заморожених або консервованих фруктів

Абрикоси, банани, фініки, виноград, апельсини, апельсиновий сік, грейпфрути, грейпфрутовий сік, манго, диня, персики, ананаси, сливи (чорнослив),

ізюм, полуниця, мандарини

Продукти  з низьким

вмістом  жиру і знежирені продукти

2–3

225 мл молока, 1 чашка йогурту, 40 г сиру

Знежирене або1% молоко, знежирена або з низьким вмістом жиру сироватка,   йогурт знежирений або з низьким вмістом жиру, частково знежирений сир,

моцарелла

М’ясо, домашня птиця, риба

≤2

85 г приготовленого м’яса, птиці або риби

Вибирати тільки пісне, видаляти видимий жир, тушити або варити, а не жарити у великій кількості жиру; видаляти шкіру з птиці

Горіхи,

боби, насіння

4–5 на тижд

40 г або ⅓ чашки очищених

зерен, 3 мл насіння, ½ чашки приготовлених бобів

Мигдаль, фундук, суміші  горіхів, арахіс, волоський горіх, насіння соняшника


 

Немедикаментозна терапія пацієнтів з артеріальною гіпертензією

Рекомендації щодо здорового способу життя:

  • Для пацієнтів з підвищеним АТ, які мають надлишкову вагу або ожиріння, рекомендовано зменшення маси тіла для зниження рівня АТ і покращення серцево- судинного прогнозу.
  • У щоденному раціоні рекомендовано надавати перевагу овочам, фруктам, бобовим, горіхам, насінню, рослинним оліям, м'ясо риби та птиці. Обмежити споживання жирного червоного м'яса, жирних молочних продуктів, цукру, солодких напої та солодощів. Загалом, здорові схеми харчування включають більшу кількість рослинної їжі та меншу кількість їжі тваринного походження.
  • Для пацієнтів з АГ, що дотримуються дієти з високим вмістом натрію (більшість європейців), для зниження рівня АТ та ризику ССЗ рекомендовано вживання замінників солі, в яких частину NaCl заміщують на KCl.
  • Обмеження харчової солі до < 5 г (відповідно ~ 2 г натрію) на день рекомендовано усім пацієнтам з АГ для зниження рівня АТ.
  • Збільшення  споживання калію, переважно за рахунок модифікації  харчового раціону, рекомендовано пацієнтам з підвищеним рівнем АТ, за винятком пацієнтів з прогресуючою ХХН.
  • Рекомендовано щоденні фізичні навантаження та структуровані вправи, принаймні 150-300 хв. на тиждень аеробних навантажень помірної інтенсивності або 75-150 хв. на тиждень аеробних вправ високої інтенсивності або еквівалентна комбінація.
  • Скоротити малорухомий спосіб життя та доповнити динамічними фізичними вправами (2-3 рази на тиждень).
  • Пацієнтів з підвищеним рівнем АТ, які в даний час вживають алкоголь (≥3 доз/день*), поінформувати про необхідність зменшення споживання алкоголю, навіть до повної відмови, що буде сприяти зниженню рівня АТ.
  • Алкоголь        не        слід     рекомендувати          для       профілактики            ССЗ. Дослідження,  які пов’язують помірне споживання алкоголю з низьким серцево-судинним ризиком, є неуточненими.
  • Рекомендовано уникати запійного пияцтва з метою зниження рівня АТ і ризику геморагічного інсульту та передчасної смерті.
  • Відмова від куріння, підтримуюча терапія та направлення до програм відмови від куріння рекомендовано для всіх курців для уникнення підвищення амбулаторного АТ, зниження ризику маскованої АГ та покращення серцево-судинного прогнозу.
  • Для управління стресом рекомендовано виконання контрольованих дихальних вправ, медитація.

* - 1 доза алкогольного напою становить у перерахунку 10 мл чистого етанолу.

Пов’язані матеріали
Мистецтво як шлях до відновлення: майстер-клас з ниткографії для поранених військовослужбовців
Мистецтво як шлях до відновлення: майстер-клас з ниткографії для поранених військовослужбовців
06.02.2025
Майстер-клас з ниткографії — це арт-терапевтична діяльність, яка поєднує мистецтво та лікувальний процес, спрямована на допомогу людям у психологічній та фізичній реабілітації
Детальніше
Кібербезпека: Як захистити себе у цифрову епоху
Кібербезпека: Як захистити себе у цифрову епоху
28.01.2025
У сучасному світі, де кожна людина щодня використовує інтернет для роботи, навчання, спілкування чи розваг, питання кібербезпеки стає критично важливим.
Детальніше
Виявлення наявності функціональних когнітивних порушень після поранень
Виявлення наявності функціональних когнітивних порушень після поранень
09.01.2025
Збір анамнезу та спілкування з пацієнтом є надзвичайно важливим первинним етапом у постановці діагнозу
Детальніше
Продовжуючи користуватися цим сайтом, ви даєте згоду на використання файлів cookie .